Türkiye'de Trekking Turları

Trekking, İngilizce "trek" ve "ing" ekinden üretilmiş bir kelimedir; dilimizdeki karşılığı, anlam olarak kafa karışıklığı yaratsa da ortak kanı, doğada yapılan uzun mesafeli ve hedef belirleyerek gerçekleşen, sportif amaçlı yürümektir. Dilimizde genellikle Doğa Yürüyüşü ile karıştırılan Tekking etkinliklerinin içinde, doğada barınma-konaklama ve beslenme de yer alır ki, grup ya da bireysel olarak Trekking faaliyetleri içinde yer alanların bu ayrıntıyı gözden kaçırmaması önerilir. İsim olarak çok kullanılan ve kanıksanmış olması sebebiyle, biz de burada ilan ettiğimiz tur başlığını  günü birlik doğa yürüyüşleri (Hiking) için de Trekking olarak seçtik. Ancak Acente merkezimize yakın alanlarda günübirlik Trekking Turları düzenlerken, Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde gerçekleşecek ilan edilmiş Trekking Turlarımız kimi zaman dağda-doğada, kimi zaman da en yakın köy veya şehir merkezlerinde konaklama yapılarak gerçekleşir ve ilan edilen mesafeler aşamalı olarak yürünür...

Konaklama biçiminin doğada gerçekleştiği hallerde  katılımcı kendi kişisel kamp malzemeleri (çadır, uyku tulumu vs) ile gelir, malzemelerin taşınması dahil diğer tüm lojistik destek organizasyonu Molarize Turizm Seyahat Acentesi tarafından yapılır; kamp malzemesi olmayan katılımcılara lüzumu halinde ekipman desteği de sağlanır.

Başlangıçta doğasever insanların, doğal güzellikleri yaşamak ve doğada bulunmak amaçlı gerçekleştirdikleri kişisel veya arkadaş çevresi etkinlikleri olarak başlayan trekking programları, günümüzde Alternatif Turizm uygulamaları içinde, giderek ekonomik boyut kazanmış ve büyümüştür. Bugün trekking, genelde şehrin stresinden kurtulmak isteyenlerin, hafta sonu günübirlik şehre yakın parkurlarda ya da yabancı ülkelerde günlük,haftalık turlar şeklinde, profesyonel bir rehber eşliğinde gerçekleştirdikleri bir spor durumundadır.

Size nasıl yardımcı olabiliriz? bize ulaşın