Svaneti -Gürcistan
 • Başlangıç - Bitiş tarihi: 15.07.2024 Dört Gece - 19.07.2024 Beş Gündüz
 • En az - En çok kişi: 8-14
 • Buluşma noktası: Trabzon
 • Fiyat: ₺ 550 USD
Bize ulaşın:
 • Telefon
 • WhatsApp

  1.Gün : TRABZON - RİZE - HOPA - BATUM

  Rize havalimanından grubumuzu alıyoruz. Kahvaltııdan sonra Sarp sınır kapısına üzerinden Gürcistan’ın Batum  şehrine doğru yolculuğumuza devam edeceğiz. Varışımız ile; Meryem Katedrali, Avrupa meydanı ve Altın Post heykeli, Poseidon heykeli, Batum Tiyatro binası, Türk sokağı, Orta Camii, Batum Piaza meydanı, Rus Kilisesi, Ali ve Nino heykeli göreceğimiz yerler arasında. Batum şehir turunun ardından akşam yemeğine geçiyor, Kafkas gösterisi eşliğinde akşam yemeğini yiyoruz. Konaklama Batum.

   2.Gün : ZUGDİDİ - SVATNETİ - MESTİA 

  Sabah kahvaltının ardından aracımızla yola çıkarak Samegrelo Eyaletinin başkenti Zugdidi Şehrine varacağız. Dadiana Sarayını (Müzesini) gezdikten sonra yönümüzü Svaneti’ye çevireceğiz. Yolda, Enguri baraj gölünün kıyısında bulunan yeni gelin anlamına gelen Dedopali şelalesi kenarında piknik türü öğle yemeğimizi alacağız. Bir sonraki molamız Enguri baraj gölü kıyı şeridi bittikten sonra Jüberi Nehri ile Enguri nehrinin birleştiği yerde kahve ve çay molası olacak. Burada Enguri nehrinin debisinin şiddeti doğanın gücünü bizlere ispatlar nitelikte. Fotoğraf molasının ardından yola devam ederek, Becho köyünde şansımız yaver gider ise açık ve güneşli bir havada Svanetinin nazlı gelini olarak bilinen Ushba dağını ve zirvesini görme şansımız olacak. Günün son durağı olan Mestia kasabasına varışımız ile birlikte 1969 yılında İtalya’da buzul tırmanışı sırasında güvenlik ipinin kopması sonucu 37 yaşında hayatını kaybeden aynı zamanda Svanetinin Leopari olarak bilinen Mihail Hergiani müzesini ve Svan kulesini ziyaret edeceğiz. Daha sonra otelimize yerleşip bir süre dinlenmenin ardından akşam yemeğimizi alacak sonrasında serbest zaman süresi içinde gece canlı müzik eşliğinde eğlenebileceğiz.

  Konaklama otelimizde. (NOT. Normal şartlara göre yolumuz kısa sürerse Zuruldi kayak merkezine çıkılır. Çünkü kayak merkezine saat 17.00 de sonra teleferik durduruluyor. Bu aktivite diğer güne sarkabilir.)

  3.GÜN  ŞUTUGRA- KORULDİ GÖLÜ

  Sabah erken kahvaltının ardından Mazeri Vadisine aracımızla gidiyoruz. Aracımızdan inerek (gidiş dönüş ortalama 5 saatlik bir yürüyüş) yürüyüşümüze başlıyoruz. Yaz döneminde kurulan seyyar Gürcü sınır karakolundan geçerek Şutugra Şelalesine varıyoruz. Şutugra Şelalesi Kafkaslaraki debisi en yğksek şelaledir. Hava güneşli ise şelaleyi gökkuşağıyla birlikte görmek mümkündür. Aynı rota üzerinde tekrar aracımıza gelerek aracımızla Mestia kasabasına varıyoruz. Burada 4x4 jeep araçla Koruldi gölüne akşam saatinde çıkıyoruz. Ushba dağı eteğinde bulunan bu göl özellikle akşam saatinde dünyanın en güzel resimlerini bizlere sunmaktadır. Fotoğraf çekimi ve serbest zaman ardından Mestia kasabasına dönerek akşam yemeğimizi alıyoruz. Serbest zaman konaklama. 

  4.GÜN  USHGULİ -MULAKHI - ENGURİ - MESTİA

  Sabah kahvaltıdan sonra USHGULİ’ye hareket edeceğiz. Yolların aşırı bozuk olmasından dolayı kendi aracımızın bu yolu geçmesi imkânsız olduğundan farklı araçlarla yola devam edeceğiz. Yolumuz üzerinde Mulakhı Köyü, Usba Dağı ve Tetnuldi Dağının manzara seyir noktasında bu enfes güzelliği içimize sindireceğiz. Ardından en yüksek noktayı da geçerek Enguri nehri vadisine ineceğiz. Bir süre ilerledikten sonra Enguri nehri kenarında kayanın üzerine kurulmuş Svan Kulesi ve evin mitorolojik öyküsünü rehberimizden dinledikten sonra Yolumuza Enguri vadisi boyunca devam edip vadinin hakim bir tepesinde adeta bizi yükseklerden takip eden tarihi Viçinaşi kilisesini panoramik olarak göreceğiz. Sonrasında USHGULİ’ye varacağız Avrupa ve Kafkaslardaki kesintisiz yaşanılan en yüksek yerleşim yeri özelliğine sahip olan Ushguli yaşam biçimi itibari ile orta çağdan bugüne kadar korunmuş tipik evleri UNESCO kültür mirası listesinde yer almaktadır. Köyün alt kısmında durup fotoğraflarımızı çekerken tepede bulunan Kıraliçe Tamara’nın adını taşıyan Tamar Mete Svan kulesi gözümüzden kaçmıyor. Kısa bir molalın ardından tekrar aracımızla Şhara dağına doğru devam edeceğiz. Kara yolunun sonunda aracımızdan inerek Şhara buzuluna gideceğiz. Yeryüzüyle tanışan Enguri nehrinin ana kaynağını ve devasa buzulu gördükten sonra rehberimizden buzulun mitolojik hikayesini dinleyecek ardından aracımıza dönerek yolumuza devam edip Ushguli’ye varacağız. Tarihi Kiliseyi de ziyaret edip Svan Müzesini isteğe bağlı olarak gezebileceğiz. Günün sonunda Mestia’ya dönüş,

  Akşam yemeği ve konaklama 

  5.GÜN  ZUGDİDİ-POTİ-BATUM-RİZE

  Yanımıza alacağımız paket kahvaltılarla sabah açılmadan yola çıkıyoruz. Zamanımızı kıymetli kullanarak uygun görülen yerlerde fotoğraf çekimi için duruyoruz. Yolumuz gidiş yolunun aynı rotası olduğundan önce Zugdidi şehri daha sonra Poti devamında Batum. Batumda hediyelik eşya için bir mola devamında Sarp sınır kapısından Türkiye’ye giriş yapıp Rize havaalınında programımızı sonlandırıyoruz. Bir başka Molarize programında görüşmek dileğiyle.

  Size nasıl yardımcı olabiliriz? bize ulaşın