Yağmur Ormanları Turu

Yağmur ormanları, fazla yağmur yağan bölgelerde olmaları sebebiyle "yağmur ormanı" adını alırlar; aslında bu ormanların başlıca özelliği sahip olduğu zengin bitki çeşitliliğidir ve devasa ağaçların dip dokusu altında gelişen bitkilerin çok yoğun sıklıkta olmasıdır. Yurdumuzda,Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerimiz ılıman iklim, mikroklima olarak subtropikal iklim yağmur ormanları bölgelerindendir. Fakat maalesef fındık, çay ve pirinç tarımı amacıyla bizdeki yağmur ormanlarının büyük kısmı yok edilmiştir. Türkiye’deki varlıkları Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerimizde bir hayli azalmış olarak devam ediyor. Aslında ağaç ve bitki çeşitliliği yoğun olan her orman yağmur ormanlarından farksızdır; Karadeniz kıyılarımızın ise baştan sona her yeri yağmur ormanlarının oluşmasına son derece uygundur.

 • Başlangıç - Bitiş tarihi: 01.04.2023 - 30.11.2023
 • En az - En çok kişi: 8-14
 • Buluşma noktası: Rize
 • Fiyat: ₺ Bilgi alınız
Bize ulaşın:
 • Telefon
 • WhatsApp

  Havadaki karbonu azaltmaları özelliğiyle, yağmur ormanları diğer ormanlara göre birkaç misli daha fazla karbondioksiti havadan çeker alır. Bu sebeple Yağmur ormanlarının en büyük önemi atmosferdeki karbon birikiminin olağanüstü boyutlarda artmasını önlemektir. Bundan başka, kış soğuklarını kırması, yağmurları çekerek kuraklık riskini azaltması, toprağı her çeşit erozyondan koruması, hem bitkiler hem hayvanlar aleminden birçok canlı türlerine yaşam alanı olması gibi faydalarıyla yağmur ormanları sadece ülkemizde değil tüm dünyada birinci derecede hayati öneme sahiptirler. Karadeniz bölgemizin her bir noktasına adım attığınız andan itibaren bu özelliklere sahip orman dokusunu görmeniz hep mümkün; ancak biz size böyle bir orman dokusu içinde güvenle dolaşarak gözlem ve fotoğraf çalışması yapabilecek, vahşi yaşam ve tür çeşitliliğini belgeleyecek akıllara durgunluk verecek bir çeşitlilik içinde doğa yürüyüşü gerçekleştirebileceğiniz bir Tur programı hazırladık. 

  Yağmur ormanları Tur Programı Molarize Turizm Seyahat Acentesi merkez ofisi önünde gerçekleşecek buluşma ile başlar, (istek durumunda otelden veya havalimanından ulaşım-transfer hizmeti yapılır)  tanışma ve ikramlar sonrasında lüks servis araçlarıyla yada gidilecek bölgenin yol ve ulaşım şartlarına uygun arazi araçlarıyla tur için yola çıkılır. Konusunda uzman, doğa bilgisi ve deneyimine sahip, botanik ve vahşi yaşam uzmanlarının rehberliğinde alana varılır. Katılımcı profiline uygun farklı zorluk derecelendirmelerine sahip arazi yapısı ve orman dokusu içinde kontrollü bir şekilde tur başlar; öğle yemekleri piknik ve kumanya olarak alanda verilir. Bu tur bir ve üç günlük periyotlarda gerçekleşecek şekilde özel olarak planlanır ve katılımcı tur öncesinde bilgilendirilir.

  Size nasıl yardımcı olabiliriz? bize ulaşın